menu close
Úvod > > Rast vlasov - ako pomôže biotín?

Rast vlasov - ako pomôže biotín?

Biotín - výhody pre rast vlasov

Kto by nechcel hlavu plnú hustých vlasov, hlavne keď na internete môžete nájsť množstvo úchvatných vrkočov a drdolov? Samozrejme, že sa potom človek cíti frustrovaný, že si ten účes nemôže urobiť, pretože nemáte dostatočne husté a mohutné vlasy. Hoci pri určovaní objemu vlasov zohráva svoju úlohu genetika, môžete vyskúšať niekoľko vecí, aby ste sa vyhli nepodareným neupraviteľným vlasom. Mnohí ľudia veria, že im pomôže biotín. Môže však pri raste vlasov biotín skutočne pomôcť? Ktoré sú tie najlepšie zdroje biotínu? Čítajte ďalej.

Pomáha biotín pri raste vlasov?

Biotín alebo vitamínu B komplexu sa javí ako efektívny pri podpore rastu vlasov – vďaka nemu môžu rásť vlasy rýchlejšie a môžu byť dlhšie. Biotín možno nájsť v potravinách, dá sa však získať aj v podobe výživových doplnkov. Akýkoľvek deficit tohto vitamínu môže spôsobiť to, že vám budú padať vlasy. Hlavným dôvodom je fakt, že je biotín dôležitý pri bunkovej proliferácii. Biotín reaguje s bunkovými enzýmami a podporuje tvorbu aminokyselín. To sú stavebné bloky proteínov. Biotín pomáha aj preto, že vlasy pozostávajú z proteínu nazývaného keratín a práve biotín ho vlasom dodáva.

Výskumov uskutočnených s cieľom preukázať účinky biotínu na rast vlasov je pomenej. Môžeme spomenúť štúdiu z roku 2015, kedy boli podávané ženám s rednúcimi vlasmi tabletky obsahujúce aj biotín. Výskum trval 90 dní a výsledky preukázali výrazné zlepšenie nárastu vlasov a zníženie vypadávania vlasov. [1]. Podobné výsledky preukázala aj štúdia z roku 2012, kedy boli priaznivé účinky biotínu na rast vlasov zaznamenané po 90 a 180 dňoch.[2]

Biotín pomáha v raste vlasov, ale výsledky sa môžu od osoby k osobe líšiť, obzvlášť, ak ho neužívate pravidelne. Navyše, musíte pochopiť, že hoci biotín pomáha, nemôžete zbadať zmenu zo dňa na deň. Zlepšenie môžete zaznamenať až približne o mesiac. Ak vám aj nebudú vlasy rásť rýchlejšie, získate iné výhody – zlepšený rast mihalníc a nechtov. Biotín tiež pomáha zmierniť ekzémy.

Koľko biotínu sa odporúča pre podporu rastu vlasov?

Keď teraz poznáte odpoveď na otázku, či biotín pomáha pri raste vlasov, môžete chcieť vedieť, koľko ho užívať na to, aby bolo zlepšenie badateľné. Niektoré štúdie potvrdili, že užívanie biotínu nevedie k žiadnym vedľajším nežiadúcim účinkom, ak užívate až do 300 tisíc mcg denne. Nie je však dôvod, aby ste konzumovali viac, ak na pozitívne účinky stačia miernejšie množstvá. V závislosti na vašom veku by ste mali dodržiavať nasledovné dávkovanie.

Vek

Dávka

Do 12 mesiacov

7 mcg

1-3 roky

8 mcg

4-8 rokov

12 mcg

9-13 rokov

20 mcg

14-18 rokov

25 mcg

Dospelí

30 mcg

Tehotné ženy

30 mcg

Dojčiace ženy

35 mcg

Toto sú základné pravidlá, ale mnohí ľudia užívajú až do 1000 mcg biotínu denne pre rýchlejší a zdravší rast vlasov. Niektoré dôkazy ukazujú, že užívanie 5000 mcg biotínu denne počas troch mesiacov vám pomôže získať hustejšie a dlhšie vlasy.

Z akých zdrojov možno získať biotín pre rast vlasov

Biotín možno získať z rôznych zdrojov, vrátane výživových doplnkov a potravín.

Biotínové výživové doplnky

Výživové doplnky s biotínom na podporu rastu vlasov sú veľmi populárne. Môžete ich získať v rôznych formách, vrátane:

Tabletky: sú najpopulárnejším typom biotínových výživových doplnkov. Existuje viacero značiek biotínových tabletiek a väčšina z nich účinkuje u väčšiny ľudí. Ak máte problém s trávením alebo prehĺtaním tabliet alebo kapslí, môžete vyskúšať niektorú z ďalších foriem. Dostať možno aj tekuté tobolky, či mäkké alebo tvrdé gélové tobolky.

Olej: biotínové výživové doplnky existujú aj vo forme olejov. Olej je potrebné aplikovať priamo na vlasovú pokožku, tak sa dostavia pozitívne výsledky.

Šampón: mnohé produkty na vlasy ako kondicionéry, šampóny a oleje na vlasy obsahujú biotín. Ich použitie je pre nezdravé vlasy veľmi prínosné. Šampóny s obsahom biotínu poskytujú vlasom prínosné aminokyseliny, ktoré pomáhajú zlepšiť prietok krvi a opravovať poškodenie vlasov.

Potraviny bohaté na biotín

Potraviny s vysokým obsahom biotínu a vitamínov B

Výživové doplnky pomáhajú získať dostatok biotínu, ktorý potrebujete na to, aby ste mali zdravé vlasy. Nemusíte sa však spoliehať iba na ne. Do svojho jedálnička môžete zaradiť určité potraviny a tak telu dopriať dostatočné množstvo biotínu.

Mandle: mandle sú plné biotínu a obsahujú aj ďalšie esenciálne živiny ako sú proteíny a vitamín E. Tieto zlepšujú stav pokožky a majú aj iné zdravotné prínosy. Mandle obsahujú mononenasýtené tuky, ktoré sú dobré pre vlasy, kožu a nechty. Treba však dávať pozor na množstvo, pretože mandle sú plné kalórií.

Mrkva: pomáha biotín pri raste vlasov? Áno, pomáha. Ako zvýšite nárast príjmu biotínu? Dajte si mrkvu! Mrkva je prínosná, pretože je plná biotínu a má tiež vysoké hladiny betakaroténu, ktorý je veľmi dobrý a vhodný pre zdravie očí.

Studenovodné ryby: sú plné biotínu, obsahujú vysoké hladiny vitamínu H. Jednoducho si pridajte do jedálnička viac sardiniek, sleďa, tuniaka, lososa, pstruha, a tak si zvýšite príjem biotínu. Studenovodné ryby sú prínosné, pretože obsahujú množstvá omega-3-mastných kyselín. Tieto zlepšujú cirkuláciu krvi a ponúkajú aj ďalšie benefity.

Karfiol: nie je bohatý iba na biotín. Obsahuje aj ďalšie dôležité živiny ako je sodík, draslík, vápnik, mangán, zinok, niacín, meď, železo a veľa rôznych vitamínov. Pomáha neutralizovať toxíny, funguje ako prevencia rakoviny, podporuje pečeň a posilňuje rast vlasov.

Mangold: patrí k potravinám, ktoré obsahujú najviac biotínu. Obsahuje tiež množstvo vitamínu C, vlákniny, horčíka a vitamínu A. Môžete ho jesť v rôznych podobách – dusený, ako soté, smažený, varený či na pare.

Upozornenia pri používaní biotínu pre rast vlasov

Hoci je odpoveď na otázku, či biotín pomáha pri raste vlasov pozitívna, musíte vedieť aj o rizikách, ktoré hrozia. Biotín je pre väčšinu ľudí bezpečný. Než však začnete užívať výživové doplnky s obsahom biotínu, konzultujte najskôr svojho lekára. Obzvlášť, ak máte nejaký zdravotný problém. Nižšie sú uvedené ďalšie záležitosti, ktoré musíte mať na zreteli, ak takéto výživové doplnky užívate:

  • môže vám začať rásť brada a rozvinúť sa cystické akné, keď začnete užívať biotínové doplnky. Uistite sa, že budete piť dostatočné množstvo tekutín a obmedzte dávkovanie biotínu na 2500 mcg alebo menej.
  • Pri užívaní biotínových doplnkov sa u vás môže vyvinúť alergická reakcia. Je to síce dosť zriedkavé, ale stať sa to môže. Vyhľadajte lekársku pomoc, ak sa u vás prejavia príznaky ako nevoľnosť, svrbivé vyrážky, bolesti na hrudi a opuch tváre a krku.
  • V ojedinelých prípadoch môžu viesť vysoké dávky biotínu k potratu. Ak ste tehotná a chcete užívať biotín, prekonzultujte svoj zámer s lekárom.
  • Môžete zaznamenať negatívne interakcie s liekmi, ak užívate biotín spolu s liekmi na záchvaty, cholesterol a cukrovku.

Súvisiace produkty

star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
45 hodnotení
18 €​ 14,90 € na celé 2 mesiace liečby
Pozrieť
star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
33 hodnotení
19 €​ 14,90 € na 4 týždne liečby
Pozrieť
star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
33 hodnotení
24 €​ 17 € až na 8 týždňov
AKCIA -5% Konečná cena: 16,15 €
Pozrieť
star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
12 hodnotení
26 €​ 22 € až 8 týždňov liečby
Pozrieť

Odporúčané čítanie z knižnice

Diskusia

Zatiaľ bez otázok a diskusie.

Tu zadajte hľadané slovo alebo výraz. Potom kliknite na lupu alebo odošlite enterom.