Biome platobné možnosti

Biotín na vlasy - pomôže? Účinky a dávkovanie

Biotín - výhody pre rast vlasov

Kto by nechcel hlavu plnú hustých vlasov, hlavne keď na internete môžete nájsť množstvo úchvatných vrkočov a drdolov? Samozrejme, že sa potom človek cíti frustrovaný, že si ten účes nemôže urobiť, pretože nemáte dostatočne husté a mohutné vlasy. Hoci pri určovaní objemu vlasov zohráva svoju úlohu genetika, môžete vyskúšať niekoľko vecí, aby ste sa vyhli nepodareným neupraviteľným vlasom. Mnohí ľudia veria, že im pomôže biotín. Môže však pri raste vlasov biotín skutočne pomôcť? Ktoré sú tie najlepšie zdroje biotínu? Čítajte ďalej.

Pomáha biotín pri raste vlasov?

Biotín alebo vitamínu B komplexu sa javí ako efektívny pri podpore rastu vlasov – vďaka nemu môžu rásť vlasy rýchlejšie a môžu byť dlhšie. Biotín možno nájsť v potravinách, dá sa však získať aj v podobe výživových doplnkov. Akýkoľvek deficit tohto vitamínu môže spôsobiť to, že vám budú padať vlasy. Hlavným dôvodom je fakt, že je biotín dôležitý pri bunkovej proliferácii. Biotín reaguje s bunkovými enzýmami a podporuje tvorbu aminokyselín. To sú stavebné bloky proteínov. Biotín pomáha aj preto, že vlasy pozostávajú z proteínu nazývaného keratín a práve biotín ho vlasom dodáva.

Výskumov uskutočnených s cieľom preukázať účinky biotínu na rast vlasov je pomenej. Môžeme spomenúť štúdiu z roku 2015, kedy boli podávané ženám s rednúcimi vlasmi tabletky obsahujúce aj biotín. Výskum trval 90 dní a výsledky preukázali výrazné zlepšenie nárastu vlasov a zníženie vypadávania vlasov. [1]. Podobné výsledky preukázala aj štúdia z roku 2012, kedy boli priaznivé účinky biotínu na rast vlasov zaznamenané po 90 a 180 dňoch.[2]

Biotín pomáha v raste vlasov, ale výsledky sa môžu od osoby k osobe líšiť, obzvlášť, ak ho neužívate pravidelne. Hoci môže byť biotín pre vlasy prospešný, nemôžete zbadať zmenu zo dňa na deň. Zlepšenie môžete zaznamenať až približne o mesiac. Okrem vlasov sa môžu prejaviť účinky biotínu aj na zlepšenom raste mihalníc a nechtov. Biotín tiež pomáha zmierniť ekzémy.

Koľko biotínu sa odporúča pre podporu rastu vlasov?

Keď teraz poznáte odpoveď na otázku, či biotín pomáha pri raste vlasov, môžete chcieť vedieť, koľko ho užívať na to, aby bolo zlepšenie badateľné. Niektoré štúdie potvrdili, že užívanie biotínu nevedie k žiadnym vedľajším nežiadúcim účinkom, ak užívate až do 300 tisíc mcg denne. Nie je však dôvod, aby ste konzumovali viac, ak na pozitívne účinky stačia miernejšie množstvá. V závislosti na vašom veku by ste mali dodržiavať nasledovné dávkovanie.

Vek Dávka
Do 12 mesiacov 7 mcg
1-3 roky 8 mcg
4-8 rokov 12 mcg
9-13 rokov 20 mcg
14-18 rokov 25 mcg
Dospelí 30 mcg
Tehotné ženy 30 mcg
Dojčiace ženy 35 mcg

Toto sú základné pravidlá, ale mnohí ľudia užívajú až do 1000 mcg biotínu denne pre rýchlejší a zdravší rast vlasov. Niektoré dôkazy ukazujú, že užívanie 5000 mcg biotínu denne počas troch mesiacov vám pomôže získať hustejšie a dlhšie vlasy.

Z akých zdrojov možno získať biotín pre rast vlasov

Biotín možno získať z rôznych zdrojov, vrátane výživových doplnkov a potravín.

Biotínové produkty

Produkty a výživové doplnky s biotínom na podporu rastu vlasov sú veľmi populárne. Môžete ich získať v rôznych formách, vrátane:

Tabletky: sú najpopulárnejším typom biotínových výživových doplnkov. Existuje viacero značiek biotínových tabletiek a väčšina z nich účinkuje u väčšiny ľudí. Ak máte problém s trávením alebo prehĺtaním tabliet alebo kapslí, môžete vyskúšať niektorú z ďalších foriem. Dostať možno aj tekuté tobolky, či mäkké alebo tvrdé gélové tobolky.

Šampón: mnohé produkty na vlasy ako kondicionéry, šampóny a oleje na vlasy obsahujú biotín. Ich použitie môže byť pre nezdravé vlasy veľmi prínosné. Šampóny s obsahom biotínu poskytujú vlasom prínosné aminokyseliny, ktoré pomáhajú zlepšiť prietok krvi a opravovať poškodenie vlasov.

Oleje a vlasové aktivátory / vlasové vody: biotínové doplnky existujú aj vo forme olejov, prípadne vlasových sér a aktivátorov, ktoré okrem biotínu obsahujú aj ďalšie látky prospešné pre vlasy. Produkt potrebné aplikovať priamo na vlasovú pokožku a nechať pôsobiť.

Výživové doplnky na vlasy s obsahom biotínu
Názov Typ Množstvo
Biotín tabletky 10mcg výživový doplnok 10000 mcg
Vitamíny na vlasy Folivital Pro výživový doplnok (komplex vitamínov) 50 mcg
Vitamíny na vlasy pre ženy Folivital Pro Mama výživový doplnok (komplex vitamínov) 30 mcg
Tabletky na rýchlejší rast vlasov Longhair výživový doplnok (komplex vitamínov) 2500 mcg
Vitamíny na vlasy Foligain výživový doplnok (komplex vitamínov) 1000 mcg
Vitamíny proti šediveniu vlasov Foligain výživový doplnok (komplex vitamínov) 300 mcg

Šampóny a vlasové vody s obsahom biotínu
Názov Typ
Šampón Folivital Pro šampón
Šampón Revita šampón
Šampón Foligain pre mužov šampón
Šampón Foligain pre ženy šampón
Vlasová výživa Therapy sérum vlasová voda / aktivátor
Vlasový aktivátor Foligain pre mužov vlasová voda / aktivátor
Vlasový aktivátor Foligain pre ženy vlasová voda / aktivátor

Potraviny bohaté na biotín

Potraviny s vysokým obsahom biotínu a vitamínov B

Výživové doplnky pomáhajú získať dostatok biotínu, ktorý potrebujete na to, aby ste mali zdravé vlasy. Nemusíte sa však spoliehať iba na ne. Do svojho jedálnička môžete zaradiť určité potraviny a tak telu dopriať dostatočné množstvo biotínu.

Mandle: mandle sú plné biotínu a obsahujú aj ďalšie esenciálne živiny ako sú proteíny a vitamín E. Tieto zlepšujú stav pokožky a majú aj iné zdravotné prínosy. Mandle obsahujú mononenasýtené tuky, ktoré sú dobré pre vlasy, kožu a nechty. Treba však dávať pozor na množstvo, pretože mandle sú plné kalórií.

Mrkva: pomáha biotín pri raste vlasov? Áno, pomáha. Ako zvýšite nárast príjmu biotínu? Dajte si mrkvu! Mrkva je prínosná, pretože je plná biotínu a má tiež vysoké hladiny betakaroténu, ktorý je veľmi dobrý a vhodný pre zdravie očí.

Studenovodné ryby: sú plné biotínu, obsahujú vysoké hladiny vitamínu H. Jednoducho si pridajte do jedálnička viac sardiniek, sleďa, tuniaka, lososa, pstruha, a tak si zvýšite príjem biotínu. Studenovodné ryby sú prínosné, pretože obsahujú množstvá omega-3-mastných kyselín. Tieto zlepšujú cirkuláciu krvi a ponúkajú aj ďalšie benefity.

Karfiol: nie je bohatý iba na biotín. Obsahuje aj ďalšie dôležité živiny ako je sodík, draslík, vápnik, mangán, zinok, niacín, meď, železo a veľa rôznych vitamínov. Pomáha neutralizovať toxíny, funguje ako prevencia rakoviny, podporuje pečeň a posilňuje rast vlasov.

Mangold: patrí k potravinám, ktoré obsahujú najviac biotínu. Obsahuje tiež množstvo vitamínu C, vlákniny, horčíka a vitamínu A. Môžete ho jesť v rôznych podobách – dusený, ako soté, smažený, varený či na pare.

Upozornenia pri používaní biotínu na vlasy

Hoci je odpoveď na otázku, či biotín pomáha pri raste vlasov pozitívna, musíte vedieť aj o rizikách, ktoré hrozia. Biotín je pre väčšinu ľudí bezpečný. Než však začnete užívať výživové doplnky s obsahom biotínu, konzultujte najskôr svojho lekára. Obzvlášť, ak máte nejaký zdravotný problém. Nižšie sú uvedené ďalšie záležitosti, ktoré musíte mať na zreteli, ak takéto výživové doplnky užívate:

  • môže vám sa Vám rozvinúť cystické akné, keď začnete užívať biotínové doplnky. Ak sa to stane, uistite sa, že budete piť dostatočné množstvo tekutín a obmedzte dávkovanie biotínu na 2500 mcg alebo menej.
  • Pri užívaní biotínových doplnkov sa u vás môže vyvinúť alergická reakcia. Je to síce dosť zriedkavé, ale stať sa to môže. Vyhľadajte lekársku pomoc, ak sa u vás prejavia príznaky ako nevoľnosť, svrbivé vyrážky, bolesti na hrudi a opuch tváre a krku.
  • V ojedinelých prípadoch môžu viesť vysoké dávky biotínu k potratu. Ak ste tehotná a chcete užívať biotín, prekonzultujte svoj zámer s lekárom.
  • Môžete zaznamenať negatívne interakcie s liekmi, ak užívate biotín spolu s liekmi na záchvaty, cholesterol a cukrovku.

Biotín a vlasy – pravdy a mýty

Mýtus – pre podporu rastu vlasov stačí užívať iba biotín

Hoci je biotín pre posilnenie vlasov skutočne prínosný, nestačí iba užívanie samotného biotínu. Také jednoduché to nie je. Úloha biotínu na vlasy je súčasťou väčšieho celku. Je preto potrebné zlepšiť celkovú výživu. Vlasovým korienkom by ste mali dodať všetky vitamíny a minerály, ktoré sú pre rast zdravých vlasov potrebné.

Pravda – biotín pomáha pri tvorbe vlasov

Ako pomáha biotín pri raste vlasov? Vlasy sú tvorené keratínom, čo je druh proteínu. Proteíny sú tvorené aminokyselinami, vznikajú zreagovaním enzýmov a biotínu. A práve preto biotín v tele prispieva k tvorbe zdravých vlasov a nechtov. Poskytuje potrebnú prísadu v procese rastu vlasov.

Pravda – biotín možno získať zo stravy

Dennú dávku biotínu možno získať z vyváženej stravy. Biotín obsahujú v rôznych množstvách potraviny ako sú vajcia, mandle, losos či avokádo, arašidy, pečeň, alebo cvikla. Ľudia ho však niekedy neskonzumujú dosť na to, aby získali odporúčanú dennú dávku. Skôr, než jesť nasilu denne varené vajcia, je dobré zvoliť výživové doplnky.

1. A 3-Month, Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Study Evaluating the Ability of an Extra-Strength Marine Protein Supplement to Promote Hair Growth and Decrease Shedding in Women with Self-Perceived Thinning HairAblon G.Dermatology Research and Practice. 2015;2015:1. doi:10.1155/2015/841570
2. Glynis A. A Double-blind, Placebo-controlled Study Evaluating the Efficacy of an Oral Supplement in Women with Self-perceived Thinning Hair. J Clin Aesthet Dermatol. 2012;5(11):28‐34

Súvisiace produkty

star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
53 hodnotení
Akcia -5%
14,90 € 14,15 €
Biotin 10000mcg 60tbl.
Biotín tabletky 10 000mcg | Extra účinok | Vlasy pokožka nechty
star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
71 hodnotení
Akcia -5%Náš tip
17,00 € 16,15 €
Vitamíny na vlasy Folivital Pro 60tbl.
Vitamíny na vlasy FOLIVITAL PRO | Posilnenie a podpora rastu vlasov | Proti vypadávaniu vlasov | Zlepšenie kvality vlasov | Prírodné zloženie | Bez receptu
star_border star_border star_border star_border star_border
star star star star star
49 hodnotení
Akcia -5%Náš tip
22,00 € 20,90 €
Šampón Folivital Pro 200ml.
Šampón Folivital PRO | Proti vypadávaniu vlasov | Na rast vlasov | Proti masteniu | Na poškodené vlasy

Odporúčané čítanie z knižnice

Pridať otázku / komentár

Kedy je najlepší čas na užívanie biotínu, ráno naobed alebo večer?

Biotín užite ideálne ráno. Kvôli úlohe vitamínov B komplexu v metabolizme živín a produkcii energie sa vo všeobecnosti odporúča konzumovať ich ráno alebo napoludnie a vyhýbať sa ich užívaniu proti noci, pretože by to mohlo narúšať spánok.

local_libraryOdborný poradca biome.sk

Ako dlho vydrží v tele biotín? Naozaj ovplyvňuje biotín výsledky krvných testov?

Nadbytok biotínu v krvi interferuje s biotínom používaným v niektorých, ale nie vo všetkých imunotestoch a môže spôsobiť, že výsledky budú buď falošne zvýšené alebo falošne znížené. Ovplyvnené môžu byť testy na srdcové choroby, stavy štítnej žľazy, rakovinu prsníka, tehotenstvo alebo plodnosť. Nie všetky laboratórne testy sú však biotínom ovplyvnené. Presné informácie vám poskytne lekár.

Polčas rozpadu biotínu je približne 2 hodiny, takže osemhodinová abstinencia môže byť dostatočná na minimalizáciu interferencie. Ak však užívate vysoké dávky biotínu, odporúča sa vynechať 72 hodín pred odberom krvi na laboratórne testy.

Biotín nespôsobuje podráždenosť ani ospalosť, takže ho môžete užívať kedykoľvek počas dňa.

local_libraryOdborný poradca biome.sk

Ako dlho trvá, kým uvidím účinky biotínu na vlasy?

U niektorých ľudí to môže trvať až 90 dní alebo dlhšie. Dôvodom dlhého času, kým vidno zmenu, je pochopenie cyklu rastu vlasov. Po 90 dňoch budete mať vytvorené nové vlasy, prejaví sa aj rýchlejší rast. Potom viete porovnať aktuálne výsledky s dobou pred užívaním biotínu.

local_libraryOdborný poradca biome.sk

Môžem užívať biotín dlhodobo?

Áno, biotín patrí medzi vitamíny, ktoré možno užívať dlhodobo. Dokonca sa kvôli jeho celkovým zdravotným prínosom dlhodobé užívanie odporúča.

Aby sa užívanie biotínu prejavilo, treba ho brať aspoň tri mesiace. Po šiestich mesiacoch je vhodné urobiť si mesačnú prestávku, prípadne zvoliť prípravok s nižším obsahom biotínu a potom sa môžete opäť vrátiť k vyššej dávke.

Okrem zdravých vlasov, nechtov a pokožky je biotín vynikajúcim zdrojom energie, podporuje imunitný systém a prispieva k zdraviu nervovej sústavy.

local_libraryOdborný poradca biome.sk