Úvod > Saw Palmetto

Saw Palmetto

Obsah:

Saw Palmetto je iný názov pre palmovitú rastlinu Serenoa repens (serenoa plazivá). Saw palmetto pochádza z pobrežných oblastí na juhu USA a južnej Kalifornie. Z tejto rastliny sa využívajú hlavne jej plody. Zrelé sú väčšinou fialovej farby veľkosti hrozna. Je možné ich konzumovať aj v surovom stave ale najčastejšie sa po odtrhnutí vysušia, rozomelú na prášok a slúžia na výrobu tabliet. V závislosti od výrobcu sa môžu odtrhnuté plody saw palmetta rozsekať na menšie časti a extrakčným procesom z nich získať tekutý tzv. Saw palmetto extrakt s obsahom 85-95% mastných kyselín.

Využitie

Tradične sa plody tejto rastliny využívali na liečbu ochorení spojených so štítnou žľazou alebo metabolizmom. Používala sa aj na zlepšenie apetítu a trávenia. Funguje ako expektorancium – je teda účinné aj pri liečbe bronchitídy. Vďaka schopnosti regulovať hladiny hormónov dobre pôsobí na pohlavné ústrojenstvo aj u mužov aj u žien. Zlepšuje celkový zdravotný stav človeka. Asi však najdôležitejšie účinky sa mu pripisujú v oblasti liečby benígnej hyperplázie prostaty (BHP) a taktiež aj vypadávania vlasov.

História

Plody Saw palmetta sa využívali v tradičnej americkej medicíne niekoľko storočí na liečbu problémov s prostatou a tiež aj ako afrodiziakum. Na liečbu problémov močových ciest ho využívali aj Indiáni z juhovýchodnej Ameriky. Americký botanik John Lloyd si pri pozorovaní všimol, že zvieratá, ktoré konzumovali bobule tejto rastliny, vyzerali zdravšie. Niečo podobné si neskôr všimli aj americkí osadníci, ktorí využívali džús vyrobený z plodov na zvýšenie hmotnosti, zlepšenie celkového stavu a aj na ozdravenie reprodukčných orgánov.

Prvé použitie v medicíne bolo v Amerike zaznamenané v roku 1879 doktorom J. B. Readom z Georgie, ktorý publikoval článok o prospešnosti saw palmetta v apríli 1879 v novinách American Journal of Pharmacy. Poukázal na to, že je účinné pri liečbe množstva zdravotných problémov ako zlepšovať spánok, ukľudniť kašeľ, zlepšiť trávenie a zvýšiť hmotnosť a silu. Čaj z bobúľ sa bežne používal v ranom 20. storočí na liečbu zväčšenej prostaty a infekcií močového traktu. V prípade mužov sa zároveň používal na zlepšenie produkcie spermií a libida. Jedno z prvých publikovaných lekárskych odporúčaní, že je efektívne pri liečbe problémov s prostatou sa objavil v edícii United States Dispensatory z roku 1926.

Saw palmetto a ženy

Saw palmetto má tiež veľmi prospešné účinky aj pre ženy. V 90.tych rokoch bolo preukázané, že užívanie tejto látky malo priaznivý efekt pre pozastavenie nežiadúceho ochlpenia na tvári. Rovnako je nápomocné pri liečbe vypadávania vlasov u žien. Dokonca pri potlačení niektorých druhov akné. Má vplyv aj na oslabenie prejavov menštruácie, prípadne priaznivý vplyv pri liečbe zápalov močových ciest. Pomáha detoxifikovať pokožku a zlepšuje zdravie mliečnych žliaz.

Saw palmetto je u žien obľúbené aj pre detoxifikačné účinky. Jeho užívaním sa očisťujú orgány ako napríklad pečeň alebo hrubé črevo. Pravidelné úžívanie stabilizuje hladinu hormónu testosterón u žien, ktorý ho majú zvýšený geneticky alebo vďaka posilňovaniu. Tvrdí sa, že pomáha dokonca aj pri problémoch s vaječníkmi. Znižuje hladinu androgénov u žien, pôsobí ako diuretikum a antiseptikum. Tehotné alebo kojace ženy by mali pred užívaním konzultovať lekára – užívanie by pre ne mohlo byť nebezpečné. Hoci neboli vykonané testy, pre ženy, ktoré užívajú antikoncepciu, sa odporúča poradiť sa s lekárom, pred začatím liečby.

Saw palmetto extrakt alebo Saw palmetto powder (prášok)

V súčasnosti je na trhu množstvo výrobkov s obsahom saw palmetta. Stretnete sa s modernejšími tzv. štandardizovanými extraktmi alebo aj podrvenými a sušenými plodmi v kapsuliach. Otázka - Ktoré saw palmetto je účinnejšie? - vyrobené štandardným postupom - teda sušením alebo tzv. štandardizovaný extrakt, sa nedá jednoznačne zodpovedať bez ďalších dodatočných informácií. (pôvod rastliny, miesto a čas zberu a pod.) Názory odborníkov na uvedené postupy sa radikálne líšia. V skratke - zástanci moderných postupov tvrdia, že štandardizovaním (chemickou extrakciou) sa dosiahne stabilná kvalita a účinok výsledného produktu. Odborníci na tradičnú medicínu však uprednostňujú sušenie a rozdrvenie celých plodov, pretože tak sa v produkte zachovajú všetky fytochemikálie, ktoré spoločne harmonicky prinášajú blahodárny účinok rastliny. Pre viac informácií o tejto téme, odporúčame prečítať aj článok - Celé byliny VS štandardizované výťažky - ktoré z nich sú lepšie?.

Dávkovanie

Dospelí – Denná dávka 320mg extraktu denne užitá naraz alebo rozdelená na polovicu sa podľa viacerých štúdií preukázala ako dostatočná pri liečbe zväčšenej prostaty ako aj znižovania aktivity 5-alfa-reduktázy počas liečby vypadávania vlasov.

V tradičnej medicíne sa zaužívalo dávkovanie, ktoré nieje až natoľko vedecky testované.

  • 1-2 gramy sušených plodov denne
  • 2-4 ml. tinktúry z plodov denne
  • 3x denne pitie čaju pripraveného zo sušených plodov

Čaje pripravené z plodov saw palmetto sú však menej účinné ako extrakt, pretože podľa odborníkov sa aktívne látky z rastliny nedokážu rozpustiť vo vode. Môže trvať až 4 týždne, dokým bude vidieť prvé účinky liečby.

Deti - doteraz nie sú k dispozícii dostatočné informácie, ktoré by dokazovali účinky užívania saw palmetta u detí.

Vedľajšie účinky

Vyskytujú sa veľmi ojedinele. Odborné publikácie uvádzajú niekoľko vedľajších účinkov spojených s užívaním.

  • pobolievanie v oblasti žalúdka
  • zápcha
  • hnačka

Žalúdočné problémy sa odporúča potlačiť užívaním saw palmetta s jedlom. Ľudia so zdravotnými ťažkosťami v oblasti žalúdka, pečene, srdca alebo pľúc by mali užívať extrakt opatrne. V malom počte sú známe prípady mužov, ktorí počas užívania zaznamenali ťažkosti s dosiahnutím erekcie, bolesti v oblasti hrudníka alebo zmeny libida. Saw palmetto môže ovplyvňovať odozvu tela na pohlavné hormóny estrogén a testosterón. Tento efekt však nebol doteraz dostatočne vedecky potvrdený alebo vyvrátený.

Užívanie tohto lieku môže spôsobiť omeškanie v diagnostike rakoviny prostaty. Pri vyšetrení je preto nutné oboznámiť s týmto faktom vyšetrujúceho lekára.

Tehotenstvo a kojenie

Pre možný efekt na hormonálne hladiny, nieje extrakt odporúčaný pre tehotné alebo kojacie ženy. Alergie Nie sú známe žiadne prípady alergických reakcií počas užívania tohto lieku.

Pozrite si video o saw palmette (v ang. jazyku)

Autor článku:

Saw Palmetto Priemerné hodnotenie: 4.9 27 hodnotení

Súvisiace produkty

Odporúčané čítanie

Súvisiace čítanie z knižnice

Diskusia

Zatiaľ bez otázok a diskusie.